سنگ نانو در اصفهان

سنگ نانو در اصفهان

ورود فناوری نانو در صنعت سنگ ساختمانی اصفھان

خبرگزاری فارس: یک فعال اقتصادی گفت: برای نخستین بار در کشور فناوری نانو در صنعت سنگ ساختمانی در یک واحد صنعتی در استان اصفھان مورد استفاده و فرآوری قرار گرفت.
به گزارش خبرگزاری فارس از اصفھان، فرھاد معاجزی صبح امروز در نشست خبری ورود فناوری نانو در حوزه سنگ برای نخستین بار در کشور، اظھار داشت: تکنولوژی نانو بر روی سنگ ھای طبیعی اعمال می‌شود و این فناوری می‌تواند بر روی کارخانجات تولید سنگ مورد استفاده قرار گیرد.
وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد بسیاری از کارخانه ھای فرآوری سنگ در استان اصفھان به صورت سنتی فعالیت می‌کنند، اما فناوری نانو در واحدھایی می‌تواند استفاده شود که به روز شده باشند.
این فعال اقتصادی و مدیرعامل شرکت متین گستره اسپادانا با اشاره به اینکه ھم اکنون 27 درصد از ذخایر سنگ جھان در ایران قرار دارد، گفت: با این وجود درصد بسیار کمی از صادرات سنگ دنیا در اختیار ایران قرار دارد.
وی بیان داشت: در گذشته در مصالح ساختمانی مانند کاشی، چوب، فولاد و بتن از فناوری نانو استفاده شده بود اما این تکنولوژی تا پیش از این در مورد سنگ مورد بررسی قرار نگرفته بود.
معاجزی با بیان اینکه تحقیقات در مورد ورود فناوری نانو از سه سال پیش از سوی اساتید و کارشناسان در این زمینه آغاز شده بود، تصریح کرد: با بررسی ھای به عمل آمده و انجام آزمایشات، 100 درصد این تکنولوژی در کشور بومی سازی شده است.
وی بیان داشت: از جمله مزایای استفاده از فناوری نانو در سنگ ھای طبیعی، حذف معایب سنگ طبیعی ویژ گی ھای منحصر به فردی را در سنگ ھای طبیعی ایجاد کند.
این فعال اقتصادی در ادامه ضدآب و ضد باکتری و قارچ بودن را از جمله مزیت ھای این فناوری در سنگ ھا عنوان کرد و افزود: ضد فرسایش و مقاومت در برابر ضربه و زلزله، ضد لک، خودتمیز شونده و ضد اسید و خوردگی از دیگر فوایدی است که فناوری نانو می‌تواند در سنگ ھای فرآوری تولید شده در استان اصفھان، ایجاد کند.
وی با اشاره به اینکه مقاومت در برابر سرما، گرما و یخ زدگی، سھولت در نظافت سطوح، نارسانای حرارت و برودت و در نتیجه صرفه جویی 50 درصدی در مصرف انرژی ساختمان ھا دیگر مزایای شناخته شده برای فناوری نانو در سنگ است، افزود: سنگ ھا از کانی ھای ریز و یا درشت بلور و یا ھر دو تشکیل شده است که این ساختار نه چندان ھمگن از ھم گسیختگی سنگ را سرعت می‌بخشد.
معاجزی با اشاره به اینکه ترک و رگ ھای سست، منابع ضعفی ھستند که علاوه بر کاھش استحکام سنگ، ھجوم عوامل ھوازدگی را سبب می‌شود، اظھار داشت: این عوامل طبیعی سبب تضعیف و تغییر رنگ سنگ می‌شود که با استفاده از فناوری نانو در فرآوری سنگ، این معایب حذف می‌شوند.
وی بیان داشت: با استفاده از فناوری نانو در فرآوری سنگ ھای ساختمانی 50 درصد صرفه جویی در مصرف انرژی صورت می‌گیرد.
این فعال اقتصادی ادامه داد: نانو در آخر خط تولید کارخانجات فرآوری سنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد اما این روشددر واحدھای سنتی نمی‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه صنعت سنگ کشور با توجه به واردات و رقابتی بودن بازار این محصول در شرایط بحرانی به سر می‌برد، تصریح کرد: اگر این وضعیت در مورد واحدھای تولیدی سنگ ادامه یابد در آینده این کارخانجات تنھا می‌توانند ھزینه ھای خود را تامین کنند.
معاجزی با بیان اینکه 50 درصد از کارخانه ھای سنگ کشور در استان اصفھان قرار دھد، افزود: در حال حاضر بیش از 2ھزار واحد سنگبری در اصفھان وجود دارد که یک ھزار و 700 مورد آن ھم اکنون فعال است.
وی در پایان اضافه کرد: با اجرایی شدن این روش در فرآوری سنگ ھای تولیدی که به نوعی در جھان نیز بی نظیر است، بازار رقابتی ایران در سنگ نیز بھبود می‌یابد.

فرم ارسال نظرجهت فروش ویژه تراورتن عباس آباد تماس بگیرید